Domov pro osoby se zdravotním postižením, §48 - Domovy pro osoby se zdravotním postižením

Území, na kterém je služba poskytována

Pobytová: Česká Lípa, Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Nový Bor, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod

Komu je služba určena

 • osoby s kombinovaným postižením
 • N_osoby se zdravotním postižením
 • osoby s tělesným postižením

Věkové skupiny

 • 27-64 let
 • 19-26 let
 • 65-80 let

Kontaktní údaje na službu

 • Identifikátor sociální služby: 2038560
 • Druh služby: §48 - Domovy pro osoby se zdravotním postižením
 • Adresa: Jižní 1970,47001 Česká Lípa
 • Telefon: 731 411 545
 • E-mail: reditel@nadeje-cl.cz
 • Web: www.nadeje-cl.cz

Popis sociální služby

1. Komu je služba určena

Dospělým, svéprávným, osobám s tělesným postižením ( převážně se zvlášť těžkým tělesným postižením - vozíčkáře), bez mentální zátěže, kteří nevyžadují celodenní zdravotní péči, ale jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc druhé osoby.

2. Smysl, poslání a cíl služby

Domov pro dospělé osoby se zvlášť těžkým tělesným postižením (vozíčkáře), bez mentální zátěže, poskytuje pobytovou sociální službu,  tím se snaží, alespoň částečně, zajistit náhradní domov osobám vyžadující pomoc druhé osoby. Cílem domova je, společně s uživateli, udržet optimální míru jejich samostatnosti, rozhodovacích schopností, kognitivních funkcí a komunikačních dovedností. Velký důraz je kladen na individuální rozvoj uživatelů, na spolupráci s rodinou a blízkými uživatele a na jejich potřeby a přání.

3. Nabízené činnosti

Domov pro osoby se zdravotní postižením poskytuje bezbariérové ubytování v jednolůžkových pokojích, dále úklid, praní, žehlení a drobné opravy ložního, osobního prádla a ošacení.

Stravování je v individuální kompetenci uživatele, kdy je poskytována asistence druhé osoby pro případ zprostředkování, či zajištění si stravy (možnost nákupu, uvaření si nebo objednání a dodání stravy).

Dále je v domově zajišťována podpora a pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu (oblékání, svlékání, přesuny na lůžko nebo vozík, změna poloh, podávání jídla a pití, prostorová orientace, doprovody)

Osobní hygiena je poskytována jak na pokoji, tak v bezbariérové, patřičně vybané koupelně.

V domově je podporována aktivizační činnost - vaření, práce na PC, pracovní uplatnění, zahradničení atd. Vše je podmíněno potřebami, schopnostmi a  dovednostmi uživatelů. Opět je uplatňován individuální přístup. 

V případě potřeby uživatele dochází k maximální podpoře a pomoci při využívání dostupných veřejných služeb, při obstarávání osobních záležitostí, při komunikaci vedoucí k uplatňování práv, při získávání informačních zdrojů, při kontaktu s rodinou a přáteli, dále při využívání jakýchkoli aktivit, které vedou k  sociálnímu začleňování uživatelů.

4. Specifika služby

Domov je plně bezbariérový, je rodinného typu - 5 jednolůžkových pokojů se společnou koupelnou, kuchyňkou a terasou. Okolí domova tvoří nově zrekonstruované pavilony, které též slouží zdravotně postiženým osobám v dětském věku. Jde o speciální třídy školy. Venkovní prostředí je estetické, klidné s relaxačními prvky.

Uživatelé si, za pomoci pracovníků, přizpůsobují životní režim svým potřebám. Každý má svého klíčového pracovníka, který hájí jeho zájmy a s kterým hledají možnosti kvalitního naplňování osobních cílů uživatele.

"Uživatelé sděluji, že se cítí jako doma" :).

Časový rozsah poskytování služeb

 • Pobytová
  • Nepřetržitě
 •  

Úhrada za služby

PLACENÁ SLUŽBA

viz:            http://www.nadeje-cl.cz/uhrada_za_sluzby

Fakultativní činnost

ANO

Využívání speciálně - upraveného vozidla se sklopnou plošinou - pro vozíčkáře. Přeprava je za úhradu dle stanovené směrnice organizace.

Architektonická bezbariérovost

ANO

Zařízení je plně bezbariérové.

Název poskytovatele

Denní a pobytové sociální služby, příspěvková organizace

IČ poskytovatele

48282961

Kontaktní údaje na poskytovatele